www.grid.mk

Вести - GRID.MK - ГРИД.МК


www.grid.mk website used 25 characters long Вести - GRID.MK - ГРИД.МК as the title.
You have used 46 keywords. You should pay much attention to the number of keywords.
It runs on grid.mk Microsoft-IIS/7.5 server hosted at 92.55.94.29 ip address.
Using html5 as the html version, grid.mk preferred css, as the coding.
Html size 115 kb text size 15 kb was calculated. When compressed, the html size is 113 kb. We recommend that you compress the html file of your site.

Web Site İnformation for grid.mk

 • Site Title : Вести - GRID.MK - ГРИД.МК
 • Keywords : Вести, Македонија, Балкан, Свет, Политка, Економија, Спорт, Фудбал, Скопје, Колумни, Забава, Живот, Галерии, Видеа, Телевизии, Радија, Блогови, Фирми, Огласи, Групни попусти, Голови, Пеноси, Резултати, Vesti, Makedonija, Balkan, Svet, Politka, Ekonomija, Sport, Fudbal, Skopje, Kolumni, Zabava, Zhivot, Galerii, Videa, Televizii, Radija, Blogovi, Firmi, Oglasi, Grupni popusti, Golovi, Penosi, Rezultati
 • Charset : utf-8
 • Extension : mk
 • Site Code Types : css,
 • Compress Html Size : 113 Kb
 • Html Size : 115 Kb
 • Html Text Size : 15 Kb
 • Html Version : html5
 • Not Recommended Tags : header, nav, aside, section, footer
 • Site Host : grid.mk
 • Site Server : Microsoft-IIS/7.5
 • Ip Address : 92.55.94.29

Statistics of Analytics

Browser Statistics

Which Browsers send more visitors to grid.mk

SessionNew SessionNew UserBounce RatePage SessionAvg Session Duration
Chrome59.41 %85.41 %58.6 %75.05 %1.24 %00:00:58
Safari11.19 %91.03 %12.07 %84.25 %1.64 %00:00:54
Firefox7.03 %92.45 %6.93 %80.49 %1.36 %00:01:26
UC Browser5.07 %80.75 %5.03 %82.45 %1.48 %00:01:26
Opera Mini4.15 %83.55 %4.21 %78.47 %1.13 %00:01:12
Android Browser3.67 %93.62 %3.58 %72.77 %1.59 %00:01:29
Internet Explorer2.84 %84.96 %2.61 %81.39 %1.39 %00:00:50
Opera1.83 %88.14 %2 %80.8 %1.27 %00:01:06
Edge1.67 %85.25 %1.56 %80.02 %1.19 %00:01:14
YaBrowser1.06 %81.59 %1.25 %84.38 %1.18 %00:01:27

Mobile Devices Statistics

Which mobile devices are being used more often for grid.mk

SessionNew SessionNew UserBounce RatePage SessionAvg Session Duration
Apple iPhone17.61 %88.77 %16.96 %83.57 %1.52 %00:01:21
Apple iPad9.84 %87.56 %7.58 %78.67 %1.35 %00:00:50
Samsung GT-S7580 Trend Plus4.24 %88.9 %3.69 %81.52 %1.77 %00:01:10
Motorola XT1080 Droid Ultra2.61 %92.37 %4.14 %80.08 %1.22 %00:01:17
Samsung SM-J500F Galaxy J53.29 %87.37 %3.34 %71.89 %1.37 %00:00:59
Spice M6800 Flo3.47 %91.08 %2.58 %72.36 %1.79 %00:01:14
LG VS985 G32.96 %83.11 %2.13 %70.21 %1.38 %00:01:24
Samsung SM-G900T Galaxy S52.99 %82.58 %2.22 %83.43 %1.41 %00:01:14
Feiteng GT-i93001.62 %90.36 %1.68 %81.06 %1.74 %00:01:27
OnePlus A0001 One1.41 %88.55 %1.83 %84.72 %1.64 %00:01:16

Mobile Overview Statistics

From which platform more visitors are coming

SessionNew SessionNew UserBounce RatePage SessionAvg Session Duration
Mobile50.16 %83.02 %55.56 %80.48 %1.58 %00:01:12
Desktop42.9 %92.54 %37.11 %80.33 %1.32 %00:01:16
Tablet6.94 %80.22 %7.33 %70.68 %1.22 %00:00:53

Location Statistics

Visitor rates from Countries

SessionNew SessionNew UserBounce RatePage SessionAvg Session Duration
India29.75 %87.21 %29.28 %84.86 %1.74 %00:01:21
United Kingdom14.72 %91.31 %7.6 %74.77 %1.67 %00:01:08
Hungary4.79 %82.06 %4.8 %78.89 %1.62 %00:00:59
Puerto Rico5.58 %88.47 %5.13 %74.77 %1.33 %00:01:06
Bangladesh4.29 %81.23 %4.55 %72.91 %1.48 %00:01:23
New Zealand3.86 %84.34 %4.53 %84.33 %1.72 %00:01:08
Belarus3.44 %83.52 %4.19 %75 %1.14 %00:01:17
United Arab Emirates3.91 %87.63 %4 %71.11 %1.79 %00:01:24
Portugal3.6 %90.33 %3.32 %78.77 %1.36 %00:00:59
Argentina2.99 %88.59 %2.34 %74.07 %1.54 %00:00:51

Language Statistics

Display rate by Language

SessionNew SessionNew UserBounce RatePage SessionAvg Session Duration
en-us46.3 %93.58 %52.34 %83.81 %1.48 %00:01:26
en-gb12.52 %84.98 %14.66 %76.17 %1.77 %00:00:53
he5.42 %89.4 %5.01 %73.32 %1.13 %00:00:56
en-in4.36 %91.11 %4.32 %72.87 %1.74 %00:00:58
id-id4.46 %80.72 %4.07 %79.38 %1.21 %00:01:15

Html Attributes Statistics

Statistics of Html Attributes

Html attributes and total usage

Attributes Using Count
src98
style3
height2
width2
alt41

Response Headers

Response Headers

The response header contains the date, size and type of file that the server is sending back to the client

Content-Length134045
Cache-Controlprivate
Content-Typetext/html; charset=utf-8
ServerMicrosoft-IIS/7.5
X-AspNet-Version4.0.30319

H Tags

Site Html H Tags

Using H Tags and Total usage

h1Топ вести
Македонија
Економија
Балкан
Свет
Скопје
Хроника
Спорт
Забава
Живот
Сцена
Технологија
Култура
h2Неновски: Износот на јавниот долг не е ризичен оти го покрива националното штедење
Од десет рочишта, девет се одложени поради Јанева и Заев
СИТЕЛ: Клиничкиот центар „Мајка Тереза“ ќе добие опрема вредна 11,5 милиони
Агенција за вработување најави контра тужба за Ременски
ДУИ ќе го стави Бранко на листата во петтата изборна единица?!
Ја укинуваме забраната на ЗАМП, пуштајте македонска музика
Сајкоски: Избирачкиот список не беше проблематичен и пред оваа иницијатива
Директорот на инспекторатот Фирус Мемед потпиша затворање на „Југохром“
Пензионерка за изгорен стан добила оштета за два месеца
Предупредување: Се продаваат Дурекс кондоми со изминат рок, да се купуваат само од овластениот дистрибутер
Во Бугарија запленети 13 милиони фалсификувани евра
Во Нов Белград откриена гаража полна оружје
Јилдирим: Турција не смета дека е загрозена слободата на медиумите
Челниците на IS им наредиле на своите борци да го напуштат Мосул и да се упатат кон Сирија
Тлото во делови од Италија по земјотресот потонало до 70 сантиметри
Една недела до изборите, Трамп води пред Клинтон
Повеќе скопски населби утре без струја
Прогласени добитниците на наградата „13 Ноември“
Ученици од ОУ „Лазо Трпоски“ наградени на натпревар за литература во Токио
На цариниците им мирисало на боја, па откриле шверц на дрога вредна 120.000 евра
Маж се задушил во пожар
Избегал од затвор и ја киднапирал вонбрачната сопруга
Барселона немоќна во Манчестер, Гвардиола им се реваншираше на „своите“
Клубовите со иницијатива за вонредно Собрание и смена на Петар Наумовски
Интер му даде отказ на Де Бур преку „Скајп“ и тргна во потрага по нов тренер
ШОКАНТНИ ТВРДЕЊА НА ПСИХОЛОЗИТЕ: Цртаниот филм Маша и Медвед е НАЈШТЕТЕН по децата! Еве зошто
Во живо пренесено возењето со 190 километри на час кое уби петмина
„Грин деј“ се добитници на наградата „Глобална икона“ на Ем-ти-ви
Не е важно колку години имате, туку како ги носите
4 знаци дека токму вие сте токсичната личност на вашето работно место
Разврат на свадба: Гостите ја соблекуваа невестата и бараа стриптиз од неа
„Пронајди ја Хајди“: Импресивна маска на Клум и другарките за „Ноќта на вештерките“
Кај нас вредат 200 евра а Том Хенкс е нивен обожавател: Славниот актер ги претстави своето „фиќо“ и „пегличка“
Состојбата му е лоша: Славниот актер боледува од рак на грлото
Потврдена една од најголемите шпекулации за iPhone 8: Уредот ќе добие заоблен OLED екран
Оваа грешка ја прават речиси сите корисници на Вибер
Тесла претстави “невидливи” соларни покриви
Објавена „Зборот остава траги“ на Тони Димков
"Чудност во умот" од Орхан Памук
Изложба „Позитив – негатив – преобразби“